Kim są Amisze?

Kiedy myślimy o religijnych społecznościach, które żyją z dala od cywilizacji, pierwszymi osobami, które przychodzą nam na myśl są Amisze. Ich proste życie, z dala od technologii, sprawiło, że są bardzo znanym ludem na całym świecie, choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich specyfiki poza wizerunkiem.

Kim są Amisze?

Amisze to religijny i protestancki lud zamieszkujący pewne obszary Kanady i Stanów Zjednoczonych. Stanowiąc ogromną grupę kulturową, Amisze tworzą ponad 40 podgrup w całej Ameryce Północnej, połączonych wspólnymi cechami, takimi jak styl życia oraz germańskie i szwajcarskie pochodzenie. Ciekawy artykuł o emigracji w tamte rejony przygotował portal: https://infowodzislaw.pl/

Należy zauważyć, że współcześni Amisze bardzo różnią się w swoich tradycjach i cechach w zależności od poszczególnych podgrup, przy czym jedna trzecia wszystkich Amiszów to tzw. Old Order, które są najbardziej rozpoznawalne i to z nimi wszyscy kojarzą Amiszów.

Cechy charakterystyczne i normy Amiszów

Chociaż cechy charakterystyczne dla Amiszów mogą się różnić w zależności od podgrupy, istnieje szereg cech, które są wspólne. Wśród nich możemy znaleźć m.in:

  • Populacja Amiszów liczy obecnie około 350 000 osób zamieszkujących różne części Kanady i Stanów Zjednoczonych, a ich główne osiedla znajdują się w regionach Ontario, Ohio, Indiany i Pensylwanii.
  • Ich religią jest protestantyzm, choć na przestrzeni lat wykształcili własną tradycję religijną dość odrębną od jakiegokolwiek odłamu głównego nurtu.
  • Amisze używają odmiany języka niemieckiego, która często określana jest jako Pennsylvania German. Większość Amiszów używa również języka angielskiego, ale tylko do komunikacji ze społeczeństwami zewnętrznymi.
  • Sposób życia wyznacza Ordnung, czyli wewnętrzne zasady każdej społeczności amiszów, które mogą się zmieniać pomiędzy podgrupami.
  • Są oni zdystansowani wobec zewnętrznych społeczności nieamiszów, mają niewielkie związki ze Stanami Zjednoczonymi i nie akceptują ani ich sanacji, ani ich wojska.
  • Większość Amiszów unika wszelkich zastosowań technologii, żyjąc w tradycyjny sposób, jakby zamieszkiwali krainę z innej epoki, chociaż niektóre podgrupy używają pewnych technologii, takich jak kosiarki czy toalety.
  • Ubiór amiszów jest często ustalany przez społeczeństwo, z zasadami takimi jak zakaz noszenia guzików. Z drugiej strony, mężczyźni muszą być czysto ogoleni, gdy są samotni i brodaci, gdy są żonaci.
  • Życie gospodarcze Amiszów opiera się na pracy w polu oraz budowie mebli i domów.